EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR MECLİSİN AÇILMASINI BEKLİYOR!

Yüz binlerce çalışanın beklediği emeklilikte yaş probleminin (EYT) ortadan kaldırılması muhalefet partilerinin ortak gündem konusu oldu. Buna göre; 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20 yıl sigortalılık; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu.

8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı artırıldı. Emeklilik yaşı, kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı.

2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’e çıkacak şekilde tekrar yükseltildi. Emekliliğe hazırlanan pek çok kişi bir gün farkla 2-3 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Yasa değişikliğinin yapıldığı ilk yıllarda, kademeli yaş artışı konusunda toplumda bir konsensüs vardı. Doğrudan etkilenenlerin sesi cılız çıkıyordu. Zamanla prim gününü dolduranların sayısı arttıkça yaşı bekleyenlerin sesleri daha gür çıkmaya başladı. Önceki yasama dönemlerinde bazı muhalefet milletvekilleri münferit olarak yasa teklifleri verdi. Ancak, ilk defa muhalefet partileri, konuyu yeni yasama döneminin hemen başında gündeme getirdi.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ilk teklif, genel seçimlerde AK Parti ile ittifak yapan ve hükümet politikalarına geniş destek veren MHP’den geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, teklifi Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatıyla hazırladığını vurguladı.

Erdem’in ardından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundu. Tekliflerin ortak noktası, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların 20, erkeklerin 25 yıl sigortalılık süresi ve 5.000 gün prim ödeme koşulunu yerine getirmeleri halinde yaşı beklemeden emekli olmaları yönünde.

7 YORUMLAR

  1. İnşallah yasa kabul edilir yıllarca çalışmanın ve hakedişin mükafatını alırız yıllarca bu haberleri bekliyoruzSöylenenler yazılanlar hep boş çıkıyor inşallah bu sefer vadeli etlerimizi giderirler ve hak ettiğimiz yerde oluruz hakkımız olanı istiyoruz başka bir derdimiz yokBu konuda devletimizden ve sayın yetkililerimizden özellikle de cumhurbaşkanımızdan bizleri duymalarını istiyoruz

  2. Maç oynanırken kural değişmez biz maç oynarken kadro dışı kaldık. Ben 28 yıldır pirim ödüyorum hiç aksatmadan 9000 günüm var daha bozulmamış 8 yılım var günahtır. insanlar benden bir önceki dönemde 38 yaşında emekli oldu bu kul hakkıdır. Adalet inşallah yerini bulur kaynak aranıyorsa ben dahil herkes bir iki maaş bağışlayalım. Bir Ak Parti Sevdalısı olarak bundan utanç duyarak söylüyorum Yada seçimde bu insanlar yolunu değiştirecek başka çare kalmadı VESSELAM.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.