BİR EYLEM DE TMMOB’DEN

İZMİR’de 19 Eylül Dayanışma Günü nedeniyle bir araya gelen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri, çalışma koşullarının hala değişmediğini belirterek, eleştirilerini sıraladı. Açıklamayı yapan İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Dönem Sekreteri Melih Yalçın, 39 yıl önce yapılan iş bırakma eyleminde temel talebin, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve insanca yaşanabilecek bir ücret olduğunu, ancak aradan geçen zaman rağmen, bu temel sorunun hiç değişmediğini söyledi.

TMMOB’ye bağlı meslek örgütleri 19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları ile Dayanışma Günü nedeniyle Konak’taki Birlik Parkı’nda buluştu. Üzerinde ‘Mesleğimize, halkımıza, ülkemize, kentimize sahip çıkıyoruz’ yazılı pankart taşıyan bir grup meslek örgütü temsilcisi, açıklama yaptı. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Dönem Sekreteri Melih Yalçın, yaptığı açıklamada 19 Eylül’ün kendileri için önemini, “19 Eylül 1979 tarihinde TMMOB’un çağrısıyla Türkiye’nin 55 farklı ilinde, 740 işyerinde gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin 39’uncu yıldönümü. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının hayatın her alanında, üretimin her aşamasında önemli bir yer tuttuğunu gösteren bu eylem, TMMOB’un mücadele tarihinde önemli bir yer tutmaktadır” sözleri ile açıkladı.

39 yıl önce yapılan iş bırakma eyleminde temel talebin, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve insanca yaşanabilecek bir ücret olduğunu aktaran Melih Yalçın, aradan geçen zamana rağmen, bu temel sorunun hiç değişmeden devam ettiğini gördüklerini belirtti. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının, gerek kamuda, gerekse özel sektörde kötü çalışma koşulları altında, yetersiz ücretlerle çalışmaya devam ettiğini dile getirdi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.