TAZMİNAT HESAPLAMASINA DİKKAT!

Milyonlarca çalışan için bir güvence olan kıdem tazminatı hesabında birçok püf noktası var. Bu ayrıntılara dikkat ederek tazminatı artırmak mümkün:

Kıdem tazminatı için işyerinde en az 1 yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat, çalışılan her yıl için bir brüt maaş olarak ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilebiliyor.

1 yıldan fazla süreler eğer yıla tamamlanmıyorsa, örneğin toplam 3 yıl 8 ay çalışılmışsa bu 8 ay da hesaplanarak ödeniyor.

Brüt maaşın nelerden oluştuğu önem taşıyor. Tazminata esas brüt ücret belirlenirken, işçiye yapılan tüm düzenli ödemelerin de eklenmesi gerekiyor. Her ay ödenen yardım paraları, makam tazminatları, telifler, primler gibi tüm ek ödemeler brüt maaşa eklendikten sonra tazminat hesaplanıyor.

Birçok işyeri hile yaparak gerçek maaş yerine bordrolara asgari ücret yazıyor. Bu, çalışanın tazminatının da düşmesini sağlıyor. Bordroda gerçek maaşınız yoksa, aldığınız fazla parayı gösterir belgeleri saklayın. Bu belgelerle tazminatınızı artırabilir, gerçek maaşınızın üzerinden alabilirsiniz..

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.