2019 AÇLIK OYUNLARI SENARYOLARI BAŞLADI

Yılsonuna yaklaşırken işçisinden işverenine herkesin gözü kulağı belirlenecek olan asgari ücret zammına çevrilmiş durumda.

Son iki yıldır uygulanan tek tip asgari ücret uygulaması,ücret miktarını ilk aylara göre yüksek belirlenmiş olarak gösteriyor olsa da yıl içerisinde ne yazık ki önemli ölçüde kayıplar oluyor.

2016 Öncesinde altı ayda bir zamlanan asgari ücret, 2016 yılından itibaren yılda bir defa zam olacak ve tüm yol boyunca kullanılacak şekilde kararlaştırıldı.

Genel seçim öncesi en büyük kozlardan biri olan asgari ücret, 2015 yılını 1.000 TL ile kapatmış, 2016 yılında 12 ay süreyle uygulanmak üzere 1.300 TL olarak belirlenmişti. 2017 yılında 1.404 TL, 2018 yılında ise %14.2 oranında bir artışla 1.603 TL olarak belirlendi.

DİSK ve Türk-İş Asgari Ücret İçin Yıl Sonunu Beklemeyin Çağrısı!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) başkanları bu hafta içerisinde bir araya gelerek asgari ücrette arttırılacak tutarın net 2 Bin Lira olarak kararlaştırılması ve bunun yeni yılı beklemeden uygulanmaya konulmasını talep edecekleri bildirildi.

Yüksek enflasyon rakamları karşısında işçilerin ücretlerinin geçinmeleri açısından yeterli oranda olmadığını belirten DİSK ve Türk-İş yetkilileri yapılacak olan artışın mali yükümlülüklerinin işsizlik fonunda biriken tutardan da desteklenebileceğini aktardılar.

2 Bin TL Pazarlık Açılış Rakamı Olacak!

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi temsilcisi konumunda bulunan Türk-İş komisyonda açılışın en düşük 2 Bin TL üzerinden açılacağını aktardı.

İşçilerin ortalama bir hayat standartlarında geçimlerini sağlayabilmeleri adına en düşük ücretin 2 Bin 600 TL olması gerektiğini savunan Türk-İş bu yönde teklifini komisyonda da savunacak.

2 Bin TL’lik net asgari ücret tutarına hükümet tarafından yeterli destek gelmesi halinde işveren temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu da sıcak bakıyor. Ancak asgari ücret desteğine ilişkin hükümet kanadından yapılan henüz net bir açıklama da bulunmuyor.

Avrupa’nın En Düşük Asgari Ücretine Sahip Olduk!

Avrupa ülkelerinde asgari ücretler Euro para biriminden ödendiğinden haliyle ülkemizin para biriminden birkaç kat yüksek olmaktadır. Asgari ücret; Almanya da 1.500€, İngiltere de 1.250 Pound İspanya da 825 € seviyelerinde.

2018 yılı başından beri uygulanmakta olan 1603 TL’lik net asgari ücret 228€ euro’ya tekabül  edince, Avrupa ülkeleri arasında asgari ücreti 260 euro ile en düşük olan Bulgaristan ne yazık ki bizi geçmiş oldu.

Yılın ilk ayında cebine 1.603,12 TL karşılığı 425,02 Dolar giren asgari ücretli çalışanın döviz kurunun 3,77’den 6’lara kadar yükselmesi ile birlikte Ekim 2018 döneminde cebine 268 Dolar girecek. Arada oluşan 157 dolarlık fark ise döviz kuruna yenik düşmüş oldu.

BİR KİŞİNİN AYLIK GEÇİM MALİYETİ 1.949 TL’YE YÜKSELMİŞ…

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 1.757 TL, YOKSULLUK SINIRI 6077 TL OLMUŞ…

MUTFAK ENFLASYONU ON İKİ AYLIK YÜZDE 19,7 ORANINA GELMİŞ…

TÜRK-İŞ’İN 2018 ASGARİ ÜCRET TALEBİ RÜYALARDA KALMIŞ…

5.8 MİLYON VATANDAŞIN DİLİNDE Kİ TEK CÜMLE;

“ASGARİ ÜCRET GİBİSİN SENİNLE GEÇİNMEK ÇOK ZOR” OLMUŞ…

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here