HER GELEN GÖÇ BAŞIMIZA İŞSİZLİK AÇTI!

Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri; İşsizlik…

TÜİK tarafından son açıklanan resmi verilere göre Türkiye’de 3 milyon 315 bin kişi işsiz. İşsizlik oranı ise yüzde 10.2. Geçen ay tek hanelere indirdiğimiz sayı mevsim etkileri de eklenenince yine artışa geçti.

Ülke ekonomisinin kalbi konumunda bulunan İstanbul milyonlarca çalışana ev sahipliği yapıyor. 4,5 Milyon kayıtlı çalışanı ile birçok ülke nüfusundan fazla işgücü piyasası oluşturan şehrimizde alınan göçlerle birlikte bir milyona yakın da kayıtdışı istihdam bulunuyor.

Nitelikli Suriye’lileri Batı Aldı, Bize Niteliksizleri Kaldı!

Misafirperver ve yardımsever bir millet olduğumuz aşikar. Binlerce suçsuz sivilin katledildiği komşumuz Suriyelilere elbette sahip çıkmamız gerekiyordu. Ancak ülkemize alınan göç dalgasında nitelikli bir Suriyelinin olmadığını görmekte can sıkıcı.

Kapımızda ki göç akınının Avrupa’ya ulaşmaması için milyar avrolar teklif eden batılı ülkeler çoktan Suriyeli profesörleri, doktorları ve mühendisleri vatandaşları yaptı.

Avrupa kurban bayramında ülkelerine bayramlaşmak için giden mültecileri “madem gidebiliyorsun sen artık mülteci değilsin” diye kapısından almazken biz bu bayram dönüşü de yine kapılarımıza ardına kadar açtık.

Nitelikli Suriyelilere Turkuaz Kart Çıkarttık Ama…

Turkuaz Kart, yabancı bilim insanlarına, sporculara, sanatçılara, Türkiye’den ev alan veya farklı yatırımlar yapan yabancılara süresiz çalışma ve oturma izni ayrıca öncelikli Türk vatandaşlığına geçiş hakkı sağlayan, aynı şekilde yabancının eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarını da süresiz oturum izni sahibi yapan yeni bir uygulama.

Birçok ülkede bulunan bu uygulamaya biz henüz geçtiğimiz yıl geçtik. Zaten biz Turkuaz kart çıkarttığımızda da ortalıkta nitelikli alabileceğimiz bir göç akımı da kalmamıştı.

3.5 milyon kişinin içerisinden vatandaşlık verdiğimiz yaklaşık 30 bin kişi…

Aldığımız Göç Bize İşsizlik Getirdi!

Suriye de başlayan iç savaşın acı kaybını vatandaşları, ekonomik boyutunda zorluklarını ise biz çekiyoruz.

Her ne kadar toplama ve yaşam kampları, çadır kentler kurulmuş olsa da batı şehirlerimize doğru kaçanlar ne yazık ki ucuz işçilik getirdi. Şehrin ihracat bölgeleri olan Merter, Zeytinburnu, Osmanbey ve Davutpaşa tamamen Suriyeli ve kayıtdışı personellerle dolmuş taşmış durumda.

Önceleri ev hanımlarımızın doldurduğu tekstil atölyelerimiz şimdilerde Suriyeli personellerle dolmuş durumda.

Dilenciler bile ‘Suriyeliler bizim sektörü bitirdi” diye isyan ediyorlar.

Sayılarını yazayım da anlayın ne olduğunu; İstanbul’da şuan 563 bin Suriyeli yasıyor.

Esnafların Kayıtdışı İstihdam Savaşları!

Kayıtlı personel çalıştıran işletmelerle kayıtdışı personel çalıştıran işletmelerin arasında prim ve vergi kavgaları çıkıyor. Basiretli tüccarlar haliyle kaçak personel çalıştıranı şikayet ediyor, ancak milyonluk iş gücü kapsamında sınırlı sayıda personelle denetim yapmaya çalışan SGK’nın da eli kolu bağlanıyor.

3 milyonla başladık. Boş durmadılar çoğaldılar. En son sayı 3 milyon 570 bin.

Gidenlerin yerini yine savaş mağduru Afganlar dolduruyor.

İşsizlik bir taraftan, kayıtdışı mülteciler bir taraftan çalışma hayatını zorluyor…

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here