Eaki iş yerinden kıdem tazminatı alınabilir mi?

Sgk İle İlgili Uzman CevaplarıKategori: Kıdem-İhbar Ve Özlük AlacaklarıEaki iş yerinden kıdem tazminatı alınabilir mi?
Özgür Dereli asked 12 ay ago

Merhaba ben  01/09/1996 sigorta girişliyim
Eski çalıştığım iş yerine giriş tarihim 01/09/2014 çıkış tarihim 15/05/2017 iş yerinden kendi isteğimle ayrıldım ayrılırken bana tazminatımı vereceklerini söyleyip evrakları imzaladıktan bir kaç gün sonra kendim ayrıldığım için alamayacağımı söylediler bende pek üzerinde durmadım ama şu anda baktığımda 1999 öncesi sigorta girişi olupta 15 sene 3600 gün şartlarını tamamlayanlar iş yerinden kendi isteği ile ayrılsa dahi kıdem tazminatı alabiliyorlarmış eğer alabiliyorsam tazminatımı almak istiyorum bu mümkün müdür? 
Eğer mümkünse ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor yol gösterirseniz sevinirim teşekkür ederim.

1 Cevaplar
admin cevaplanmış11 ay önce

Merhaba Özgür Bey,
09/09/1999 ve öncesinde sigorta girişi bulunan kişiler 15 yıl 3600 prim gününü tamamladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek ‘Kıdeme Esas Yazıs’ alıp şverenine sunmak suretiyle kıdem tazminatını alabilmektedir. 
İşyerinize ‘Kıdeme Esas Yazsı’ alıp sunmadıysanız ve istifa dilekçesi verdiyseniz kıdem tazminatınızın ödenmemesi normaldir. 
Ancak tarafınıza kıdem tazminatınızın ödeneceğini yazılı bir şekilde belirtmişler ise ve siz buna istinaden dilekçenizi hazırladıysanız dava yoluna gidebilirsiniz. 
Her ihtimale karşı Alo170 hattını arayabilir, konuyla ilgili denetim talebinde bulunabilirsiniz.