Yıllık izin

İlker kaya asked 12 ay ago

S a ben çalışmış olduğum işyerinde şuan 4 yıldır aktifim sorum şu içeride 40 günlük pazar çalışması birikimim var ve yıllık izinlerimi hiç kulanmadım yıllık izine çıkmak istedigimde bana sadece 1 yılın izinini veriyor başka vermiyorlar banada tek taraflı fesih hakkı dogarmı

1 Answers
admin Staff answered 12 ay ago

Merhaba, İş Kanununun 24. maddesi, işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesih edebileceği gerekçeleri göstermiştir. Çalışanın yıllık ücretli iznini hak ediş tarihinden itibaren, yeni hak ediş tarihine kadar kullandırmayan işverenin bu davranışı, Ahlak ve İyi niyet kurallarına uymayan davranışlar kapsamına girmektedir. Bu nedenle iş akdinizi haklı nedenlerle sonlandırabilirsiniz.
Ancak haklı konumunda bulunabilmeniz için izin sürelerinizi yazılı bir şekilde talep etmeniz gerekecektir. Öncelikle noter aracılığı ile firmanıza bu sürelere ilişkin ücretlerinizin ödenmesini gerektiren bir ihtar gönderin. 15 Gün içerisinde dönüş yapılmaz ise iş sözleşmenizi haklı nedenlerler fesih ettiğinize dair bir ihtar daha çekin. Bu ihtarla birlkte tüm alacaklarınızın da talebini yapabilirsiniz.